Abipus Karydaki akveduko

Abipus Karydaki akveduko. Akveduko arkos. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Abipus Karydaki akveduko. Vienas neatsargus žingsnis – ir nugarmėsi žemyn į žalumoje paskendusio Sylamos tarpeklio dugną. Bet užlipus ant Karydaki akveduko geriau apie tai negalvoti, žiūrėti po kojomis ir prieš žengiant kiekvieną žingsnį gerai apsižiūrėti. Šiek tiek ekstremalu, bet įveikiama, jei tik nėra nepamatuotos aukščio baimės. Ant Karydaki akveduko šiaurinės pusės dar galima įžiūrėti aptrupėjusį garsiosios venecijiečių Morosini giminės herbą, šalia kurio įrašyti ir statybos metai – 1627.

Abipus Karydaki akveduko. ant akveduko. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Karydaki akveduko istorija

Akvedukas buvo grandiozinio inžinierinio projekto dalimi. Tuo metu Kretą valdžiusio Venecijos Respublikos dožo Pietro Morosini pavedimu inžinieriai Zorzi Corner, Raffaello Monnani ir Francesco Basilicata suprojektavo ir per 14 mėnesių pastatė net 15 kilometrų ilgio vandentiekį, kuriuo 1628 metais balandžio 25 d. per Venecijos globėjo šv.Marko šventę pradėjo tekėti vanduo nuo Jiouchtas kalno į Kretos sostinę Kandiją (dabartinį Heraklioną), kurios gyventojai kentė geriamo vandens nepriteklių.

Abipus Karydaki akveduko. Akvedukas iš toli. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Dabar Herakliono architektūriniu simboliu laikomas Morosini, arba kitaip dar vadinamas Liūtų fontanas buvo ta vieta, į kurią atitekėdavo Jiouchtas kalno papėdės vanduo. Fontanas buvo pastatytas ne dėl grožio, o tam, kad iki valiai pagirdytų miestiečius. Norint apsaugoti akmeninius vandentiekio vamzdžius buvo uždrausta sodinti medžius šalia jo arčiau kaip per 10 pėdų.

Abipus Karydaki akveduko. Pastato detalė. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Draudimas galiojo ir Kretą okupavus Osmanų imperijai, o vanduo šiuo vandentiekiu į Heraklioną tekėjo iki pat 1927 metų! Karydaki akvedukas dabar – paminklas venecijiečių inžinierijai, o tuo pačiu ir tiltas tiems, kas nori pėsčiomis pereiti iš vienos Sylamos tarpeklio pusės į kitą. Perėjus akveduku iš rytų į vakarus pėsčiųjų taku galima nueiti iki netoliese esančių Panagia Karydakiani vienuolyno griuvėsių. Šalia šio vienuolyno ir trykšta šaltinis, kurio vanduo nukeliaudavo iki pat Herakliono centrinės aikštės fontano. Vienuolynas uždarytas, o vienuoliai priverstinai iškeldinti dar 1627 metais, kai buvo pradėta akveduko statyba. Šitaip tuometinė valdžia siekė sumažinti bet kokio sabotažo tikimybę iki minimumo.

Pasivaikščiojimą šalia Karidaki akveduko nuo šiol įtrauksiu į savo ekskursijų maršrutus. Norite apsilankyti ypatingose Kretos vietose? Toliau nuo turistinio šurmulio? Susisiekite su MANO KRETA, keliaukite asmeninėje ekskursijoje su Audriumi >>


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale SALA rasite daugiau Kretos istorijų, atradimų, įdomių patirčių, spauskite čia >>

Rubrikoje „Naudinga žinoti“ rasite įdomios ir naudingos informacijos, kuri padės planuotis atostogas Kretoje bei Santorinyje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie Kretos praeitį ir dabartį, istorines ir patyrimines keliones po salą, susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.