google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Gortyna (Gortys) – antikos megapolio griuvėsiai

Gortyna – vienas seniausių Kretos ir pasaulio miestų, kurio istorija skaičiuojama 6000 metų. Jį mini  Homeras, Platonas ir daugelis kitų antikos autorių. Miestas ypač suklestėjo 68 metais prieš mūsų erą, kai sala buvo prijungta prie Romos imperijos: tuomet Gortyna tapo salos sostine, politiniu ir kultūriniu romėnų centru Kretoje.

Italijos archeologų mokykla kasinėjimus Gortynoje pradėjo 1884 metais ir tęsia iki šiol! Po žemėmis palaidoto miesto teritorija – milžiniška, didžioji jos dalis vis dar apsodinta alyvmedžiais, o turistų lankymui atidaryta tik vietovė aplink  bizantiškos šv.Tito bazilikos likučius ir odeoną. Prie pastarojo saugoma didžiausia Gortynos vertybė: akmenyje dorėniniu senosios graikų kalbos dialektu iškaltų antikos įstatymų sąvadas, užrašytas V amžiuje prieš mūsų erą!

Spėjama, kad Gortyna buvo apgyvendinta neolito laikotarpio pabaigoje (3000 m. Pr. Kr.), o vėlyvuoju minojietiškuoju laikotarpiu (1600–1100 metais prieš mūsų erą) tapo klestinčia gyvenviete. Archaiško laikotarpio griuvėsiai (VII a. pr.m.e.) išlikę miesto akropolio dalyje. Gortynos klestėjimo laikotarpis – tai romėnų valdymo laikas I–V mūsų eros amžiais, kai Kreta tapo viena iš Romos imperijos provincijų. Miestas išliko svarbiu Kretos centru ankstyvajame Bizantijos periode. Gortynoje gyveno pirmasis krikščioniškos Kretos vyskupas šventasis Titas – vėliau jo garbei ir buvo pastatyta pagrindinė miesto bazilika, kuriam buvo skirta bazilika.

 

Kretą užkariavę arabai 824 metais nutraukė senosios Gortynos istoriją ja sugriaudami. Šiuo metu atidaryta šiaurinė archeloginės vietovės dalis: šv. Tito bazilikos likučiai ir odeonas, ant kurio kolonų iškaltas minėtasis Gortynos teisės sąvadas. Netoli odeono auga medis žymintis tą vietą, kurioje, pasak antikos mitų griausmavaldis dievas Dzeusas suviliojo Finikijos karaliaus Aginoro dukrą – Europą.

 

Gortyną geriausia aplankyti su gidu, gerai žinančiu vietovę. Per daugumą masinių ekskursijų  keliautojams parodoma tik lankymui atidaryta mažoji Gortynos dalis aplink šv.Tito baziliką. Norint suprasti miesto dydį ir svarbą reikia su vedliu leistis į pasivaikščiojimą tarp alyvmedžių archeologų išmintais takeliais.


■ MANO KRETOS pasiūlymas
Sustojimą prie Gortynos miesto griuvėsių įtraukiu į savo asmeninę ekskursiją po paslėptas archeologines vietoves. Sustojimas Gortynoje gali būti ir maršrute išsinuomotu automobiliu. Pasirinkite, kaip norėtumėt aplankyti Gortyną, spauskite atitinkamą oranžinį mygtuką:

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.