Didysis ketvirtadienis – raudonučių diena

Didysis ketvirtadienis - raudonučių diena. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Didysis ketvirtadienis – raudonučių diena. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Didysis ketvirtadienis – raudonučių diena! Ne margučiai, o raudonučiai 🙃 Τaip būtų galima vadinti graikiškus velykinius kiaušinius. Kretoje ir visoje Graikijoje jie dažniausiai dažomi raudonai – viena spalva, be jokių pamarginimų. Ir dažomi jie šiandien! Nes šiandien pagal religinį graikų ortodoksų kalendorių – Didysis ketvirtadienis – diena, kai prisimenama Jėzaus Kristaus mirtis ant kryžiaus. Tačiau Kristaus kraują simbolizuojanti raudona kiaušinių spalva graikams asocijuojasi ne su mirtimi, o su gyvenimu ir pergale – Prisikėlimu. Visi Graikijos krikščionys šiemet švęs per Velykas balandžio 19 d., apie tai skaitykite čia: https://bit.ly/2wEFj77

Istorikai neabejoja, kad tradiciją dažyti kiaušinius krikščionys perėmė iš Mesopotamijos pagonių. Senovės persai kiaušinius dažydavo vaisingumo deivei pagerbti: ligi šiol per pavasario lygiadienį Irane švenčiamas Novrūzas – Naujųjų Metų šventė pagal tradicinį iraniečių kalendorių – neapseina be margintų kiaušinių. Vaisingumo simbolikos netrūksta ir kretiečių tradicijose. Pavyzdžiui, salos piemenys sako, kad raudonus Velykų kiaušinius įdėjus į kapšelius reikia pakabinti ant jaunų avių kaklų – tam, kad būtų ėringos.

Raudonųjų dažų istorija

Iki atsirandant sintetinio anilino pagrindu gaminamiems dažams, graikai raudonai kiaušinių spalvai išgauti naudojo tiek svogūnų lukštus. Taip pat burokėlius, ar raudonus kopūstus. Bet jie neduodavo tokio raudonumo, kokiu švyti graikų velykiniai kiaušiniai šiais laikais 🎈Ryškus raudonis juos užliejo, kai XVIII amžiuje Anatolijoje masiškai buvo pradėta auginti iš Indijos atkeliavusi dažinė raudė (lot. rubia tinctorum). Tai yra augalas, iš kurio šaknies gaminami natūralūs dažymo milteliai. Vadinami turkišku raudoniu arba daugeliu kitų pavadinimų skirtingose kalbose. Pavyzdžiui vokiškai – ‘krapp’, prancūziškai – ‘garance’, angliškai – ‘rose madder’.

Graikai dažinę raudę ir iš jos šaknies gaminamus raudonai dažančius miltelius vadina ‘rizari’ (gr. ριζάρι), ‘ruvja’ (gr. ρουβία) arba ‘vafiki’ (gr. βαφική). Tokiais pavadinimais jų ir dabar galima įsigyti pas Kretos žolininkus: kretiečiai ‘rizari’ miltelius naudoja natūraliam siūlų ir audinių dažymui.

Pastaruoju metu natūralūs dažai vis labiau naudojami ir velykinių kiaušinių dažymui. Labai dažnai raudonas kiaušinis kaip puošmena įkepamas į saldžią velykinę duoną – tsurekį, apie jį plačiau pasakojau čia: https://bit.ly/2VbrypT. Jei į tsurekį įkepamas sintetiniais dažais dažytas kiaušinis, dalis pyrago minkštimo taip įrausta ir apkarsta, kad nemalonu jį valgyti.

O kokia spalva Jūs dažėte velykinius kiaušinius? 🐣 Pasidalinkite savo išmone laukdami šventinio savaitgalio – lietuviško Atvelykio ir/arba graikiškų Velykų!

Liekame namie 🏠 Būkime sveiki 💪 Būkime vieningi ☀️


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale SALA rasite daugiau Kretos istorijų, atradimų, įdomių patirčių, spauskite čia >>

Rubrikoje „Naudinga žinoti“ rasite įdomios ir naudingos informacijos, kuri padės planuotis atostogas Kretoje bei Santorinyje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų? Norite mūsų pasiteirauti apie Kretos praeitį ir dabartį, istorines ir patyrimines keliones po salą? Susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.