Balos lagūna ir Gramvusa (Gramvousa): laivu ar automobiliu?

Asmeninės ekskursijos su Audriumi Kretoje: Balos lagūna ir Tigani sala. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Asmeninės ekskursijos su Audriumi Kretoje: Balos lagūna ir Tigani sala. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Kretos vizitinė kortelė ir atvirutė – Balos lagūna / Gramvusa (Gramvousa) – vienas gražiausių paplūdimių pasaulyje kaip magnetas traukia poilsiautojus. Tereikia išspręsti rebusą: kaip geriausia nusigauti iki Balos lagūnos?

Balos lagūna Kretoje pakeri savo laukiniu grožiu, mirguliuojančiais jūros mėlio atspalviais, po kojomis girgždančiu smulkiu smėliu ir rausvais potėpiais kranto liniją nudažančiomis kriauklelių duženomis. Tik vienas niuansas: reikia kiek pasistengti norint savo akimis pamatyti ir savo kūnu pajausti Balos lagūną.

Gramvusa – tolimas Kretos kraštas

Kartais Balos lagūna vadinama Gramvusa. Taip yra todėl, kad Gramvusa (Gramvousa) Kretoje – tai pusiasalis, kurio vakarinėje dalyje prie Tigani kyšulio gamta ir sutvėrė tą grožį, gavusį nuolatinę kaitą ir graikų liaudies šokį reiškiantį pavadinimą – Balos.

Gramvusos pusiasalis ir Balos lagūna yra pačiame vakariausiame Kretos krašte. Todėl norint iki jo nusigauti reikia arba apsistoti vakarų Kretoje arčiau Chanios miesto, arba nusiteikti ilgai kelionei iš Retimno, Herakliono ar šalia šių miestų esančių didžiausių salos kurortų.

Balos lagūna ir Gramvusa: atstumai

Chanijos iki Gramvusos automobiliu arba autobusu – apie 1 val. kelio. Iš Retimno – apie 2 val., iš Herakliono – apie 3 val. į vieną pusę. Todėl tiems poilsiautojams, kurie būna apsistoję arčiau Herakliono, visada siūlau pasvarstyti, ar tikrai verta automobilyje ar autobuse praleisti apie 5-6 valandas per dieną vien tik tam, kad pamatytų Balos lagūną?

Iš rytinių salos kurortų bei miestų – Agios Nikolaos, Elounda, Istron, Sitia, Ierapetra – Balos lagūna yra toli. Iš minėtųjų kurortų tokios ekskursijos nesiūlo nė viena Kretos turizmo agentūra.

Nusigauti iki Gramvusos pusiasalio – tai dar nereiškia pasiekti Balos lagūną. Privažiavus Gramvusos pašonėje įsikūrusį Kissamos uostą reikia apsispręsti, kaip keliauti toliau.

Kelias per Gramvusos pusiasalį

Nuo Kissamos uosto per Gramvusos pusiasalį eina kelias, bet didžioji jo dalis pravažiavus Kaliviani kaimą – neasfaltuota. Tai – ne lietuviškas žvyrkelis. Tai kretietiškas akmenuotas kalnų kelias, kuriuo net su 4 ratais varomu automobiliu (4×4) greitai nepalėksi. 8 km tuo keliu iki Balos lagūnos stovėjimo aikštelės su džipu įprastai važiuoju apie 30-40 minučių!

„Važiavimas tokiu keliu tik asfaltuotiems keliams pritaikytu automobiliu – tai automobilio laužymas“. Taip sako Kretos automobilių nuomos kompanijų savininkai ir į autonuomos sutartis įtraukia sąlygą, kad automobilio draudimas negalioja tuo atveju, jeigu jam kažkas atsitinka neasfaltuotame kelyje. Kartais netgi atskiru punktu įrašydami, kad draudžia važiuoti iki Balos lagūnos per Gramvusos pusiasalį.

Negana to, vis daugiau Kretos automobilių nuomos kompanijų savo automobilius papildo GPS sekimo sistema. Todėl puikiai mato, kokiais keliais važiuoja jų automobiliai. Kai kurios autonuomos kompanijos, saugodamos savo automobilius nuo neasfaltuotų kelių ir Gramvusos pusiasalio ožkų kanopų (ožkos nesibodi palaipioti per automobilius, kol jie stovi Balos lagūnos stovėjimo aikštelėje) įdiegia modernias neasfaltuoto kelio atpažinimo sistemas, kurios sustabdo automobilį tuo atveju, kai „pajaučia“, kad jis kurį laiką važiuoja neasfaltuotu keliu.

Atstumas nuo stovėjimo aikštelės iki lagūnos

Tačiau net ir įveikus Gramvusos pusiasalio kelią iki Balos lagūnos dar reikės eiti pėsčiomis. Nuo stovėjimo aikštelės iki smulkaus smėlio paplūdimio – apie 1,5 km. Vasarą gali būti ir daugiau, nes užsipildžius stovėjimo aikštelei, automobiliai stabdomi tiesiog šalikelėje. Kartą liepos mėnesį teko matyti apie 2,5 km eilę! Tai reiškia, kad atvažiavusiems reikėjo pėsčiomis iki Balos lagūnos eiti apie 4 km į vieną pusę plieskiant kaitriai Kretos saulei. Kelyje – nė vieno šešėlio!

Plius derėtų žinoti, kad Balos lagūnos stovėjimo aikštelė – ant kalno, 150 m aukštyje virš jūros lygio. Vadinasi, kad iki paplūdimio reikės nusileisti tarsi iš 50 aukštų namo viršaus, o paskui… vėl pakilti atgalios! Vėlgi – be jokio šešėlio, saulės atokaitoje. Apmaudžiausia tai, kad po maudynių Balos lagūnoje iki automobilio grįžti šlapias nuo prakaito ir daugiau nieko nenori – tik vėl pasinerti į jūrą… Bet aplink – tik akmeninė dykynė ir mekenančios ožkos.

Kruizas laivu aplink Gramvusą

Vietoj kratymosi neasfaltuotu keliu, nuogastavimų dėl negaliojančio draudimo, prakaito upelių laipiojant po kalnus galima rinktis jūrinę atrakciją – kruizą aplink Gramvusos pusiasalį.

Nuo balandžio iki spalio kasdien iš Kissamos uosto plaukia net kelių Kretos laivybos kompanijų laivai. O taip pat tuzinas privačių katerių bei jachtų. Be to, nebūtinai iki Kissamos uosto važiuoti su išsinuomotu automobiliu, tą galima padaryti su ekskursijų autobusu iš Chanijos, Retimno ir Herakliono miestų bei šalia jų esančių kurortų.

Negana to, laivai plaukdami iki Balos lagūnos prieplaukos pakeliui sustoja Imeri Gramvusa salelėje (Imeri Gramvousa). Tai vieta, kur susijungia net trijų jūrų ribos: Libijos, Jonijos ir Kretos. Pasiryžus galima pėsčiomis pakilti į 137 metrų aukštyje esantį seną piratų fortą pasigrožėti dešimtimis mėlynų jūros atspalvių – panoraminiai vaizdai tiesiog užgniaužia kvapą! Vien tik dėl jų verta užlipti iki forto, juolab, kad nusileidus galima nusiplauti prakaitą žydruose Imeri Gramvusos paplūdimio vandenyse. Su jokiu automobiliu iki magiško Imeri Gramvusos grožio neprivažiuosi!

Atplaukus iki Balos lagūnos galima likti paplūdimyje, galima pasivaikščioti po apylinkes. Pavyzdžiui užlipti iki apžvalgos aištelės Gramvusos pusiasalyje ar takeliu pakilti iki senos Visų Šventųjų cerkvės Tigani kyšulyje – iš abiejų pozicijų atsiveria nuostabūs vaizdai į Balos lagūną ir šalia esančias saleles. O svarbiausia – po kiekvieno pasivaikščiojimo galima iškart įšokti atsigaivinti į Balos lagūnos mėlynę!

Laivo bilietas į kruizą aplink Gramvusos pusiasalį iš Kissamos uosto į Balos lagūną ir atgal 2021 metais vienam asmeniui kainuoja 29 Eur. Vaikams nuo 2 iki 12 metų – 14 Eur, iki 2 metų – nemokamai. Kruizai kateriais ar jachtomis brangesni – kaina priklauso nuo žmonių kiekio ir maršruto.

Balos lagūna – kaip patarčiau aplankyti?

Dažnai sulaukiu tokio klausimo, kai kalba pasisuka apie kelionę iki Balos lagūnos. Visada per atostogas patariu patirti kuo mažiau streso ir kuo daugiau įspūdžių :). Todėl į Balos lagūną siūlau plaukti – laivu, kateriu ar išsinuomota jachta. Nes…

1) …nereikia nerimauti dėl išsinuomoto automobilio ir jo draudimo neasfaltuotame kelyje,
2) …automobiliu nenuplauksi iki Imeri Gramvusos salos, nuo kurios atsiveria nuostabūs vaizdai,
3) …kruizas – tai atrakcija ir neišdildomi jūriniai įspūdžiai!

MANO KRETOS pasiūlymas

Kviečiu keliauti į Balos lagūną ir Gramvusą su ekskursijomis:
■ mano asmeninėje ekskursijoje – džipu ir/arba kateriu;
■ mano partnerių ekskursijoje su grupe – laivu ir autobusu.
Rezervuokite ekskursiją pasirinkę vieną iš variantų, spauskite oranžinį mygtuką:

Jei reikia patarimo planuojantis kelionę į Balos lagūną, rašykite el. paštu manokreta@gmail.com

Paskaitykite plačiau apie įspūdingas vietas prie Balos lagūnos ir Gramvusos pusiasalio:

TOP lankomiausių vietų Kretoje žemėlapis:

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.