google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Agios Nikolaos kurortas Mirabelo įlankoje

Jaukus nedidukas miestukas įsikūręs Mirabelo įlankoje. Čia įsikūrę prabangiausi Kretos restoranai. Mieste ir šalia jo esančiame Elundos kurorte – patys prabangiausi salos viešbučiai. Uoste švartuojasi prabangiausi kruiziniai laivai, privačios jachtos. Į Agios Nikolaos ir jo  apylinkes traukia ilsėtis pasaulinio garso kino ir muzikos žvaigždės, valstybių vadovai bei ambasadoriai.

Šventojo Mikalojaus, graikiškiau sakant – Nikolajaus, vardu pavadintas miestelis Agios Nikolaos (graikiškai „agios“ tariasi kaip „ajos“ ir reiškia „šventas“) įsikūręs prie vaizdingos Mirabelo įlankos. Nepaisant to, kad miestelį pamėgusios pasaulinio garso žvaigždės ir jis dažnai vadinamas graikiškuoju Sen Tropezu, kažkokos išskirtinės prabangos jame nematyti, iš pirmo žvilgsnio – tai paprasta tvarkinga kurortu virtusi žvejų gyvenvietė su jaukiu paplūdimiu, nedidelėje įlankoje įsikūrusiu žvejų ir jachtų uostu bei dabar jau su jūra sujungtu buvusiu gėlo vandens ežeru Vulismeni (gr. Βουλισμένη, lot. transkripcija – Voulismeni), kuriame pagal legendą maudydavosi deivės Atėnė ir Artemidė.

 

Visas Agios Nikoalos miestelis kupinas laiptų ir laiptelių, kuriais galima laipioti aukštyn žemyn grožintis vis naujais vaizdais. Pats gražiausias vaizdas į miestą ir dalį Mirabelo įlankos atsiveria nuo eglūnais  apaugusio parko, esančio virš Vulismeni, iki jo nuo uosto veda  akmeninis takas. Atvykus į Agios Nikolaos rekomenduoju užsukti į žemiau išvardintas vietas.

Vulismeni (Voulismeni) ežeras
Buvęs gėlo vandens ežeras, aplink kurį Bronzos amžiuje ir įsikūrė pirmoji senovės graikų dorėnų gyvenvietė, vėliau išaugusi į Agios Nikolaos miestą. Ilgą laiką ežeras buvo vadinamas bedugniu, nes niekam nepavykdavo panerti iki jo dugno. Jo tikslus gylis buvo išmatuotas tik XX amžiuje – 48,8 metrai. Ežeras dabar kanalu sujungtas su jūra – jis iškastas XX amžiaus pradžioje, iki to laiko ežeras turėjo savo vandenį ir atskirą ekosistemą. Kaip 1852 metais savo dienoraštyje rašė tuo metu Agios Nikolaos lankęsis anglų viceadmirolas, hidrografas ir geologas Tomas Spratas (ang. Thomas Spratt), Vulismeni – tai mažas apvalus ežeras, kuris savo vandens perteklių siaura srove atiduoda jūrai.

Po 1856 metų spalį rytų Kretos pakrantėje įvykusio stipraus žemės drebėjimo buvo pastebėta, kad Vulismeni ežeras nepasipildo šviežiu gėlu vandeniu – pranyko ežerą maitinęs šaltinis. Ežeras ėmė sekti, o jame stovintis vanduo – dvokti. To kvapo neapsikentę prancūzų karininkai, kurie į Agios Nikolaos atvyko po to, kai 1898 metais Kreta tapo nepriklausoma valstybe, 1907 metais sutarė su vietos valdžia dėl kanalo prakasimo. Nuo tada Vulismeni ežeras susijungė su jūra ir tapo savotiška įlanka, aplink kurią šiomis dienomis įsikūrę kavinės, restoranai, tavernos, užeigos. Galima pasigrožėti ežeru vienoje iš jų, o norint į jį pažvelgti iš viršaus, galima palipėti ant didžiosios uolos – viršuje yra kelios kavinės ir restoranai su nuostabiu vaizdu į ežerą, uostą bei jūrą.

Liaudies meno muziejus
Muziejus įkurtas 1978 metais senojo uosto direkcijos patalpose. Muziejuje eksponuojami kretietiško meno (audimo ir siuvinėjimo), namų apyvokos dirbiniai, paveikslai, ikonos, knygos, muzikiniai instrumentai. Muziejuje saugomi generolo Joanio Aleksakio (gr. Ιωάννης Αλεξάκης, lot. Ioannis Alexakis) dovanoti Osmanų ir Balkanų karų laikų ginklai.

Skulptūra „Amaltėjos ragas“
Vienas iš Agios Nikolaos simbolių. Gimus Dzeusui jo motina Rėja paslėpė sūnų Idos kalno urve. Čia gyvenusi ožka Amaltėja augino Dzeusą ir maitino jį savo pienu. Vieną dieną jaunasis Dzeusas žaisdamas su Amaltėja nulaužė jos ragą. Norėdamas užglaistyti savo kaltę, Dzeusas palaimino nulaužtą ragą suteikdamas jam tokią galią, kad kiekvienas jo savininkas rastų jame visko, ko panorėjęs. Taip Amaltėjos ragas tapo Gausybės ragu. Legenda įkvėpė iš Agios Nikolaos kilusius skulptorius brolius Niką ir Pandelį Sotiriadus iš stiklo ir geležies sukurti skulptūrą „Amaltėjos ragas“, kuri kurorto pakrantėje stovi nuo 2000 metų.

Skulptūra „Europos pagrobimas“
Dar viena brolių skulptorių Niko ir Pantelio Sotiriadų suprojektuota skulptūra pagal kretiečių kino režisieriaus Niko Kunduro sukurtą dizainą. Skulptūra „Europos pagrobimas“ skirta dar vienam antikos graikų mitui apie gražuolę Finikijos princesę Europą, kurią įsimylėjęs griausmavaldis dievas Dzeusas pasivertė baltu švelniakailiu jaučiu tam, kad prisiartintų prie savo mylimosios. Pievoje su draugėmis žaidusi Europa pastebėjusi baltą romų jautį prisiartino, ėmė jį glostyti ir žavėtis švelniu kailiu. Europai užlipus ant jaučio nugaros jis puolė į jūros bangas – nuplaukė į Kretą, kur Dzeusas atsivertė į savo dieviškąjį pavidalą ir suviliojo Europą, pažadėdamas, kad jos vardu bus pavadintas visas žemynas. Šį mitą ir primena didinga prie Agios Nikolaos uosto stovinti skulptūra „Europos pagrobimas“.

Šventosios Trejybės cerkvė – Agia Triada
Pagrindinė Agios Nikoalos cerkvė pačiame miesto centre, pastatyta ant senosios bizantiškos šventyklos pamatų. Tai trijų navų kryžiaus formos cerkvė su kupolu. Vidurinė nava dedikuota Šventajai Trejybei, šiaurinė nava – trims šventiesiems hierarchams, pietinė nava – Dievo Motinai. Cerkvė ištapyta dviejų ikonografijos mokyklų (kretiečių ir makedoniečių) stiliaus freskomis, pagrindinį fasadą virš įėjimo puošia 2001 metais sudėta mozaika.

Centrinė kurorto gatvė Roussou Koundourou
Jos pavadinimas tariasi Rusu Kunduru, o lotyniškomis raidėmis rašosi Roussou Koundourou. Gatvės pavadinimas – tai iš Agios Nikolaos kilusio graikų rezistento, laisvojo radijo pradininko pavardė: Rusos Kunduros (gr. Ρούσσος Κούνδουρος). Ši gatvė – traukos centras tiems, kas nori įsigyti originalių suvenyrų, drabužių, dailės ir juvelyrikos dirbinių. Gatvė jungia Agios Nikolaos uostą su centrine miestelio aikšte, dedikuota kitam iškiliam kretiečiui – garsiam XX amžiaus politikui Elefterijui Venizelui (gr. Ελευθέριος Βενιζέλος, lot. transkripcija: Eleftherios Venizelos).

 

Dauguma Retimno gyventojams skirtų parduotuvių ir vaistinių atidarytos pirmadieniais, trečiadieniais ir šeštadieniais nuo 9–10 iki 15 val., o antradieniais, ketvirtadieniais ir penktadieniais – taip pat ir vakarais nuo 17 iki 21 val. Sekmadieniais jos uždarytos. Turistinių prekių, suvenyrų, kioskai ir mažos vietinės parduotuvėlės turizmo sezono metu paprastai dirba kasdien, visą dieną.


■ MANO KRETOS pasiūlymas
Viešnagę Agios Nikolaos kurorte galiu įtraukti į maršrutą išsinuomotu automobiliu. Kurortą taip pat galima aplankyti keliaujant su mano partnerių ekskursija autobusu bei laivu į Spinalongos salą. Pasirinkite, kaip norėtumėt aplankyti Agios Nikolaos, spauskite atitinkamą oranžinį mygtuką:

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.