Afendis Christos sala

Afendis Christos sala Malia. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Besileidžianti saulė tarsi prožektorius apšvietė Afendis Christos salelę – nedidelį sausumos kauburėlį šalia plataus Malios paplūdimio Kretoje. Tūkstančiai poilsiautojų, kurie kasmet sezono metu užplūsta Malią, mato ją priešais save. Šimtai iki jos plaukte nuplaukia, nes ji visiškai šalia paplūdimio. Bet retas kuris žino, kad greičiausiai nei antikos, nei Bizantijos imperijos graikai apie šią salelę nieko nebuvo girdėję. Nes prieš 1000 metų jos tiesiog nebuvo.

Šiek tiek istorijos apie Afendis Christos

Pasak geologų, prieš 4000 metų Afendis Christos buvo Kretos sausumos dalimi, gal pusiasaliu ar kyšuliu. Jis apie 1600 metais prieš mūsų erą išsiveržus Santorinio ugnikalniui atsidūrė po vandeniu. Bet 1303 mūsų eros metais įvykęs galingas apie 8 balų pagal Richterio skalę žemės drebėjimas ir prie šiaurinio Kretos kranto po jo sekę geologiniai pakitimai iškėlė virš vandens aukščiausią to kyšulio dalį.

Pirmąkart jūreivystės žemėlapiuose Afendis Christos pažymėta 1650 metais, kai joje jau stovėjo ne tik cerkvė, bet ir Kretos okupantų venecijiečių kareivinės. Atliekant kasinėjimus saloje šalia kareivinių pamatų buvo rastos minojiečių kapinės. Dėl to padaryta išvada, kad salelė Mino civilizacijos laikais buvo sausumos dalimi.

Geologai sako, kad salelė kasmet keičiasi: pastaruoju metu ji auga ir jau yra 4400 kv.m dydžio. Salelėje esanti cerkvė atstatyta ant senosios pamatų. Ji dedikuota Viešpačiui Kristui, graikiškiau sakant – Afendis Christos (gr. Αφέντης Χριστός), kurio šventė švenčiama kasmet rugpjūčio 6 d.

Senieji Malios gyventojai sako, kad priešais salą ir cerkvę sausumoje esantys sienieji šuliniai garsėjo stebuklingu vandeniu. Kretiečiai tikėjo, kad jis magiškai padeda nevaisingoms moterimis susilaukti vaikų, tereikia joms gerti jį ir juo praustis. Dabar šuliniai tušti. Tik seni akmeniniai vėjo bokšteliai primena, kad dar neseniai čia žmonės ėjo pasisemti gėlo vandens.


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale SALA rasite daugiau Kretos istorijų, atradimų, įdomių patirčių, spauskite čia >>

Rubrikoje „Naudinga žinoti“ rasite įdomios ir naudingos informacijos, kuri padės planuotis atostogas Kretoje bei Santorinyje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie Kretos praeitį ir dabartį, istorines ir patyrimines keliones po salą, susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.